Úvodní stránka Kontaktní email

Pomoc v závislosti...

...pomůžeme, poradíme.


 


Jirkovy fejetony

Já sám!!! Já sám?
Vloženo: 09.07.2012

Já sám!!!!!! Já sám?

     Častý výkřik dítěte na pískoviští, které má pocit, že pomoc někoho jiného mu znehodnotí jeho bábovičku a hlavně potřeby si dokázat, že přece toto umím. Nic špatného, naopak, hodné podpory.
     Ve škole to samé. Škola je přece jen založena na konkurenci žáků a paní učitelky i rodiče tento boj rádi podporují. Na tom, být lepší, je založena cesta vpřed, prosazení se.
     Ono vůbec pocit, že jsem dobrý, znamená pocit důležitosti. Pro pokornější možná přináší pocit uspokojení a naplnění smyslu.  A jen pro některé je pocitem naplnění rozdat se pro kolektiv. Takovým se říká ve sportovní hantýrce nosiči vody a rozhodně to nejsou ti, co dávají góly.
     Zvolání já sám má nezastupitelné místo v životě, ať už po stránce osobnostní, tak společenské. Ono to totiž ani často jinak nejde, protože jsou věci, které nikdo za nikoho udělat nemůže. Studuješ? Kdo jiný, než ty sám, může udělat zkoušky. Neznamená to ovšem, že profesoři jsou na houby a jsou tam zbytečně. Chceš být lepší? Kdo jiný, než ty sám, se může vnitřně tvarovat a příjímat to, co vidí. Neznamená to ovšem, že zkušenosti našich předků jsou k ničemu, a co bylo dřív, je tzv. nemoderní. Moderní je měnit formu, ale měnit obsah chce hodně opatrnosti. Dnes je třeba moderní život na hromádce. Dvě děti v pokojíku, společná domácnost, ale svatba je pro dvojci jen papír. Cár papíru se oddacímu listu říká vznešeně. Jsou to kecy. Jasně, že papír rodinu nedělá, ale mění obsah. Jestli se vám zdá, že rodina je jiné téma, máte částečně pravdu. Ale rodina je jediné místo, kde já sám můžu říct, že se bábovička nepovedla a čekat pochopení a podporu. Rodina je totiž bezpečí, když funguje. A v očích dětí funguje i tím, že rodiče jsou manželé.
     A co drogy? Taky já sám to zvládnu? Ano, nikdo jiný, než ty sám s tím nehne, ale to neznamená, že ti okolo jsou zbyteční. Mohlo by se lehce stát, že budeš pro okolí zbytečný ty.

    Ono to gerojské já sám může, mimo jiné, taky znamenat to, že nechceš, aby ti bylo vidět do karet. Nechceš, aby bylo vidět, že to nezvládáš a bábovička nestojí.