Úvodní stránka Kontaktní email

Pomoc v závislosti...

...pomůžeme, poradíme.


 


Jirkovy fejetony

Lízátko
Vloženo: 13.07.2012

LÍZÁTKO

     Znáte to. Dítě se sekne a ne a ne s ním hnout. Ono to lízátko chce a klidně se kvůli tomu začne válet po zemi přímo v obchodě, před cizími lidmi, jen aby ukázalo své odhodlání, aby prosadilo svou vůli. Asi jste již byli svědci takové události, která se dá většinou vyřešit nakonec jen pořádným plácancem na zadek. Taky jste možná byli takto přímo postiženým rodičem. Kromě pocitu studu, ještě nakonec hloupé poznámky ostatních o nepřející mamince (i v dnešní době emancipace s dítětem nakupují většinou maminky)  a nízké ceně žádaného lízátka. Zajímavé na tom je, že nepomáhají žádné rozumné argumenty, ani žádné jiné nabídky jiného řešení laskavých rodičů. Dítě později kupodivu ani neví, že ke konfliktu došlo. Alespoň já si nevzpomínám, kdy jsem něco takového prováděl a válel se po zemi. Nechovám v sobě pocit křivdy za nekoupenou lahůdku.
     Dnes již naštěstí vím, že jsou důležitější věci než lízátko.

     A toto možná znáte také. Já nemám problém s alkoholem (drogama), mám vše pod kontrolou. Také nepomáhají nejen žádné argumenty, ale hlavně ani nabídky možných řešení. Dosaďte si řešení jaké chcete, protože možností je mnoho. Přijmout problém znamená změnit části svého myšlení, a to jen v lepším případě. V horším případě, zvlášť u alkoholu a drog, již musíte změnit část své osobnosti. A proč je to horší? Protože to ukazuje, že alkohol se již stal součásti vaší osobnosti a není už jen takovým, společností omlouvaným, doprovodným faktorem. Jinými slovy se říká, že jste se stali závislí na alkoholu. Prožil jsem si to samé a dlouho jsem se bránil přestat nejen pít, ale i svou situaci řešit. K tomu je totiž potřeba přiznat si svou závislost, a to není žádná sranda.
     Dnes již naštěstí vím, že jsou důležitější věci než alkohol.

     Někdy máme hloupé tendence stavět svou vůli naschvál do opozice proti radám jiných lidí, a to i velmi blízkých. Přitom v hloubi duše víme, že mají pravdu. Naše postoje jsou natolik „naše“, že pro prosazení svého si klidně podřežeme pod sebou větev a přijetí změny pro nás znamená porážku. Dá se však nazvat prohrou klidný a harmonický život?


 
                  
                                                                                                      Váš Jiří