Úvodní stránka Kontaktní email

Pomoc v závislosti...

...pomůžeme, poradíme.



Navigace: Léčba  →  Obecně o závislostech

Obecně o závislostech

Zdravotní důsledky nadměrného pití alkoholu
Článek o tom, jak nadměrné pití poškozuje tělo i duši.

PORUCHY VYVOLANÉ POŽÍVÁNÍM ALKOHOLU   

  Jak lidé stárnou, jejich mozek se zmenšuje - průměrně o 1,9% za deset let, což je považováno za normu. Pití  rychlost ubývání mozkové hmoty zvyšuje. Bohužel právě v nejdůležitějších oblastech, takže výsledkem je ztráta paměti a další symptomy demence. Jejich projevy ještě zvyšuje fakt, že většina alkoholiků trpí podvýživou, která má dopady i na činnost mozku.
     Je dlouho známo, že pijáctví jde často ruku v ruce s depresemi. Otázkou však zůstává, co je příčina a co následek. Mnoho lidí se pokouší v alkoholu utopit své deprese, ale vědecké studie tvrdí, že alkohol naopak deprese vyvolává. 
     Nadměrná konzumace alkoholu může  vyvolat záchvaty s křečemi i u těch, kdo epilepsii nemají.  Alkohol způsobuje také formu poškození nervů, zvanou alkoholická neuropatie. Projevuje se jako píchavá či bodová bolest v končetinách, pocity mravenčení nebo brnění. Dalšími příznaky jsou inkontinence, zácpa, erektilní dysfunkce a mnoho jiných. Odborníci vysvětlují vznik tohoto symptomu skutečnosti, že alkohol je toxický pro nervové buňky a zároveň alkoholici mívají nedostatek vitamínů skupiny B, které jsou důležité pro správnou funkci nervového systému.     

Pro jaterní buňky je alkohol skutečným jedem. nejdříve dochází ke ztukovatění jater, časem se rozvíjí alkoholická cirhóza, která je dříve či později smrtelná - játra jsou poškozená tak, že nedokáží dál pracovat. Pozor, ženy jsou k tomuto onemocnění mnohem jsou náchylnější. Alkohol způsobuje podráždění žaludku a jeho zánět. Ještě horší situace ale nastane, pokud dojde k zánětu slinivky. Chronická pankreatitida ovlivňuje proces zažívání, přináší permanentní průjem a především často nesnesitelnou bolest v krajině břišní. Je prokázáno, že záněty slinivky často vedou ke zhoubnému bujení.


     Dna - tato bolestivá nemoc je způsobena ukládáním krystalů kyseliny močové v kloubech, nejčastěji u nohou - známý je především kloub palce. I když se na jejím vzniku podepisuje i dědičnost, alkohol a další dietní faktory (především konzumace tmavého masa) významně zvyšují riziko. Alkohol navíc dál zhoršuje problémy, pokud
nemoc už vznikla.


     Nemírné pití alkoholu může způsobit pokles hladiny červených krvinek, které organismus zásobují kyslíkem. Anémie se projevuje různými symptomy, včetně vyčerpání, dušnosti a závratí.
     Alkohol ničí sympatický nervový systém, který mj. kontroluje stahování a roztahování tepen a cév v odpovědi na stres, teplotu, námahu a další faktory. Jeho konzumace také zvyšuje krevní tlak. Vyšší krevní tlak způsobuje mnoho dalších zdravotních obtíží včetně nemocí ledvin a srdce. 
     Divoké popíjení může způsobit, že se utrhne plát usazeného tuku v cévách a vstoupí do krevního řečiště, což vede k infarktu nebo mrtvici.  Pijáci rovněž trpí kardiomyopatií, to je potenciálně smrtelný problém, při kterém vlákna srdečního svalu slábnou a postupně začínají selhávat. Dalším rizikem jsou poruchy srdečního rytmu a fibrilace. Tak se mohou uvolnit tukové pláty uvnitř tepen a způsobit infarkt nebo mrtvici. Komorová fibrilace znamená rychlou ztrátu vědomí a smrt, pokud nedojde k rychlému lékařskému zásahu.


     Vědci tvrdí, že návykové pití je častou příčinou rakoviny - při jeho zpracování se totiž v těle vytváří acetaldehyd, který je silným karcinogenem. Alkoholismus může způsobit rakovinu úst, jícnu, hltanu, hrtanu a hlasivek, jater, prsu a střev. Pokud si ke skleničce také zapálíte, riziko se násobně zvyšuje.


     Alkohol sice odbourává zábrany i v sexu, ale pak chybí "koncovka". Potíže s erekcí jsou u alkoholiků téměř  pravidlem.


     Nadměrné požívání alkoholu ale také ovlivňuje imunitní systém. Snižuje jeho výkonnost a připravuje půdu pro různé, často závažné infekce, jako je tuberkulóza, HIV, zápal plic nebo různé typy žloutenek. Snížená imunita alkoholiků je o to závažnější, že se pohybují v rizikovém prostředí. Mají sklony k navazování nezodpovědných sexuálních vztahů (ačkoliv je pak často ani nedokážou plně realizovat), takže hrozí i sexuálně přenosné choroby.

     Alkohol působí nepříznivě i na plod v matčině těle. Je popisováno poškození dětí matek s nadměrným pitím alkoholu v průběhu těhotenství. Postižení je nazváno fetální alkoholový syndrom (FAS). Vyznačuje se poruchou růstu dítěte, poruchou centrální nervové soustavy. Děti se rodí s malou hlavou a ochablými svaly. Mívají typický obličej - široký nízký kořen nosu, úzké oční štěrbiny, může být přítomno šilhání a pokles víček. Uši bývají nízko položené. projevují se i jiné tělesné anomálie.  Účinek poškozující plod má denní požívání 60g alkoholu - tj. asi půl litru vína. Nepříznivý účinek na průběh těhotenství mají i nižší dávky alkoholu.