Úvodní stránka Kontaktní email

Pomoc v závislosti...

...pomůžeme, poradíme.


 


Vaše zkušenosti

Život se závislostí
Vloženo: 19.09.2014
Část příběhu pacientky L.D., která se léčí s kombinovanou závislostí.

Výňatek ze závěrečného zhodnocení léčby na primariátě pro léčbu závislostí:

 

     Po 3 měsíční léčbě před 17ti měsíci jsem absolvovala 5 rekondičních pobytů. Díky nim jsem abstinovala 15 měsíců. Proč rekondičky? Protože patřím mezi ty alkoholiky, kteří mají silné bažení.

     Když jsem doma, mám hlavu jako v lisu. Někdy mívám pocit, jakoby mi chtěla prasknout. Myšlenky na alkohol často předčí myšlenky jiné, a tak se někdy stane, že myslím na alkohol od božího rána do doby, než ulehnu. Velmi často se mi o chlastu zdá a taky se budívám s bolestí hlavy, suchem v krku  a někdy s třesem, přesně tak, jako bych celou noc flámovala. To obtěžující bažení zaháním kouřením marihuany. Uleví se mi a nemám deprese. Jenže, jak mi tady říkají - jen měním závislost za závislost. Je to tak. Jsem tu 6 týdnů a už pociťuju chuť i na tu trávu. A pak, že není návyková. Omyl.

     Ale teď se vrátím k mému nynějšímu stabilizačnímu pobytu.
     Jak jsem řekla, pomocí rekondiček jsem nepila 15 měsíců. V únoru jsem byla na páté rekondičce a měla jsem přijet v květnu. Jenže jsem sehnala dobrou brigádu a na rekondičku jsem se vybodla. Myslela jsem si, že když chodím do práce, budu myslet na ni a abstinenci sama zvládnu. Jenže to byla fatální chyba.
     Už mi nestačil Birell, který jsem půl roku popíjela a dala jsem si desítku. Za pár dní to byly 3 dvanáctky, a potom den po mém svátku jsem vypila 7 dvanáctek a litr červeného vína. To už maminka psychicky nedala a nakázala mi, že musím urychleně do Kroměříže.
     A tak mě kamarádka odvezla. Na příjmu jsem nadýchala 1,6‰, tak jsem musela do 23 hod. chodit po areálu, abych vyšuměla. Pět dní jsem byla na akutním psychiatrickém oddělení, než mě přeřadili na protialkoholní. Celý pobyt tady jsem přemýšlela o svých závislostech. Benzodiazepiny mám vyřešené.

     Ale co chlast a tráva?  Pokud se nebudu stýkat s lidmi, kteří kouří trávu, neměl by to být problém. I když - bude to asi obtížné. Jak zahnat bažení na trávu, to zatím nevím.
     A alkohol? U mě je nokmpromisním spouštěčem Birell. Vyvaruji se jeho konzumace. Končím s kulečníkem, protože kašlu na hospody.

     Uvědomila jsem si tady, že moje recidiva je důsledkem ochablé ostražitosti. Jsem závislý člověk, a proto si určité věci nesmím dovolit, a to je pití nealko a chození do hospod. Tyto dvě věci jsem podcenila. Budu sem zase jezdit na áčka a co dva měsíce na rekondičky. Neuvěřitelně si tady odpočinu a vím, že mě tady bažení neohrožuje.

 

Pacientka oddělení 8B, 37 let